Marzysz o założeniu cukierni? Pamiętaj, że liczy się nie tylko pomysł, dobra lokalizacja, pyszne wypieki, kulturalna obsługa oraz miła dla oka aranżacja wnętrza. Jeśli nie zadbasz o to, by respektowane były wszystkie wymagania zawarte w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach, na nic zdadzą ci się piękne meble czy nawet najpyszniejsze ciastka. W takim wypadku bowiem nie uzyskasz zgody na otwarcie i prowadzenie cukierni.
W pomieszczeniu, w którym mają być przygotowywane posiłki, czyli w tym wypadku różnego rodzaju desery, torty i ciasta, muszą znajdować się umywalki z ciepłą oraz zimną wodą. Konieczna jest również obecność takich akcesoriów jak ręczniki papierowe jednorazowe, mydło w płynie (tradycyjne – z uwagi na bezpośredni kontakt z rękoma – nie jest tak higieniczne) oraz środek dezynfekcyjny. Miejsce do odkładania i mycia brudnych naczyń musi być wydzielone tak, by te czyste się z nimi nie mieszały i nie miały z nimi żadnej styczności.
W lokalu przeznaczonym na cukiernię koniecznie powinny znajdować się toalety, zarówno dla personelu, jak i dla gości (z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych). Toalety muszą być odseparowane od pomieszczeń produkcyjnych. Zarówno goście lokalu, jak i jego obsługa, powinna mieć też zapewnione miejsce na przechowywanie odzieży wierzchniej.
Każda lampa obecna w lokalu powinna mieć prostą formę, która umożliwia szybkie, a przede wszystkim dokładne czyszczenie jej powierzchni. Równie ważne jest to, by oświetlenie posiadało osłony zrobione z nietłukącego tworzywa. Nie bez znaczenia jest również to, z jakiego materiału wykonane są blaty mebli wykorzystywanych w cukierni. Ich powierzchnia musi być zrobiona z materiału gładkiego, twardego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i oczywiście łatwego do utrzymania w czystości. Na koniec trzeba jeszcze dodać, że w cukierni muszą znajdować się urządzenia chłodnicze przeznaczone do przechowywania produktów. Pamiętaj też, że wszyscy pracownicy są zobowiązani do posiadania aktualnych książeczek zdrowia, wyrobionych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Ten krótki artykuł przybliża tylko zarys wymogów związanych z prowadzeniem lokalu gastronomicznego. Więcej informacji znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego oraz w treści następujących dokumentów:
- ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r.
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 852/2004/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych